Ukas kamera 18: Leica M8

Selvportrett i koronaens tid. Trondheim april 2021.

M8 var Leicas første digitale målsøkerkamera og et kamera som skulle etterfølge de analoge M6 og M7. M8 har en 10 mp CCD-sensor i APS-H-format (1,33x crop). Autofokus er selvfølgelig ikke noe tema, men fokusering går overraskende lett og presist. Jeg kjøpte kameraet med et Voigtländer 35mm/1,4-objektiv, og det er fortsatt det eneste objektivet jeg har i denne fatningen. Det kan være befriende å slippe å velge hvilke objektiv man skal ta med, og heller konsentrere seg om motivene. Bildene i denne kombinasjonen av sensor og objektiv blir utrolig skarpe og med en nydelig avtonet bokeh. Jeg bruker dette kameraet nesten som et filmkamera. Det er sjelden jeg kommer hjem med flere enn 36 bilder på en tur.

Kameraet har også noen åpenbare svakheter: Batteriene er små og varer relativt kort, og spesielt hvis det er kuldegrader må man belage seg på hurtige skifter. Da er bunnplaten på M-kameraene litt krøkete hvis man ha kameraet i half-case-vesken. Jeg går ytterst sjelden over 800 i iso på dette kameraet, og sensoren har et for svakt IR-filter, så for å få gjengitt fargene riktig må man bruke et IR-cut-filter på objektivet. Tar man bilder mtp. svart-hvitt, så er ikke dette nødvendig.

Jeg kjøpte mitt brukt, men M8 er nok sannsynligvis det eneste digitale kameraet jeg noen gang har kjøpt som har økt i verdi.

Kirke. Kolstad april 2021.

Statuer. Kolstad april 2021.

Snømann. Kattem april 2021.

Titran. Frøya mai 2021.

Hegg. Stavset august 2021.

Sagfossen. Elvran september 2021.

Furugadd i Langåskjølen naturreservat. Klæbu mars 2022.

Kråke. Skaun september 2024.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.